menü
Tartalomhoz ugrás
Csak orvosi javaslatra! Ampullánként 1000 mg C-vitamint tartalmaz. Kattintson a terméknévre!
86000.00 Ft
Kosárba




A C-vitamin, más néven aszkorbinsav vagy aszkorbát, a vízben oldódó vitaminok csoportjába tartozó esszenciális tápanyag. Létfontosságú anyag ám, mivel vízben oldódik, ezért nem halmozódik fel a szervezetben. Bár sok állat, köztük a kétéltűek, hüllők, néhány madár és emlős, képesek a glükózból C-vitamint előállítani.
Sajnálatos módon azonban az ember nem tartozik ebbe a csoportba az L-gulono-g-lakton-oxidáz enzim hiánya miatt. Ezért nekünk – a tengerimalacokhoz és más főemlősökhöz hasonlóan – folyamatosan pótolni kell.

Szent-Györgyi Albert a szegedi paprikával folytatott kísérletei során azonosította a hexuronsavat a C-vitaminnal, és segítségével a paprikából kiinduló C-vitamin gyártásának módszerét is kidolgozta Szegeden. A témakörben folytatott kutatásaiért 1937-ben kapott élettani-orvosi Nobel-díjat. A C-vitamin valószínűleg a legismertebb és a legtöbbet használt vitamin. Bár a vitamin a skorbut ellen védő szerepéről kapta tudományos nevét: aszkorbinsav, napjainkban jelentőségét már nem a súlyos vitaminhiányos állapotok megelőzésének, mint inkább antioxidáns, sejtvédő, rákölő és megelőző hatásának köszönheti.

A C-vitamin erőteljesen véd a szív és érrendszeri betegségekkel, valamint a rákkal szemben. Erősíti az artériák kollagén-szerkezetét, csökkenti a teljes koleszterinszintet és a vérnyomást, emeli a "jó típusú" HDL-koleszterinszintet, és megakadályozza a vérrögképződést. A C-vitamin jelenléte megakadályozza a gyomorban a rákkeltő nitrozaminok képződését, melyeknek szerepük lehet a gyomorrák kialakulásában. A C-vitamin hiány kapcsolatban van a nyelőcső és gégerákkal is.

A vitamin fontos szerepet játszik az immunrendszer működésében is. Bár vírus és baktériumellenes hatása is bizonyított, fő hatását az immunrendszer hatékonyságának fokozásán keresztül fejti ki. Növeli a fehérvérsejtek számát, fokozza működésüket, ezenkívül emeli a vírusfertőzés valamint a rákbetegség leküzdésében fontos szerepet játszó interferon szintjét a vérben, és fokozza a csecsemőmirigy (thymus) működését is.


A C-vitamin antioxidáns hatásánál fogva véd a szervezetet fenyegető rákkeltő anyagok káros hatásától. Az antioxidáns kifejezés azt jelenti, hogy az aszkorbinsavnak kémiailag olyan a szerkezete, hogy a rákkeltő anyagok szabad gyökeit megköti. Ezek az anyagok egyébként a sejtek DNS-ét, vagyis örökítő anyagát támadnák meg, azzal reakcióba lépnének és olyan visszafordíthatatlan változást hoznának benne létre, melynek hatására a sejtek vég nélküli osztódásba kezdenének és így daganat alakulna ki. Az aszkorbinsav azonban közömbösíti a rákkeltő anyagok szabad gyökeit, mert hamarabb lép velük reakcióba.

Újabb kutatások szerint a C-vitamin egy másik mechanizmussal is gátolja a ráksejtek fejlődését. Egyes gyorsan növő daganatok annyi energiát használnak fel, hogy elfogyasztanak minden oxigént, ezért egy enzimre van szükségük, mely csak szabad gyökök jelenlétében működik.
Ennek az enzimnek a segítségével az oxigénhiányban szenvedő sejt, a cukrot energiává tudja alakítani anélkül, hogy oxigént használna fel, és elindítja a friss oxigénellátást biztosító erek képződését is. Az aszkorbinsav azonban eltávolítja a szabad gyököket, és leállítja az enzim működését, miközben a daganat képződését is gátolja. A C-vitamin jelentősen csökkenti a gyomor-, gége- és nyelőcsőrák kialakulásának veszélyét.


Vissza a tartalomhoz